Merhabalar, bu makalemde sizlere terminal penceresinde açma-kapatma ve yeniden başlatma komutlarını anlatacağım.Linux sistemimizi konsoldan komut vererek açıp- kapatabiliriz.Linux işletim sistemi başladığında bildiğiniz gibi kernel yani çekirdek belleğe yüklenerek çalıştırılır ve donanımları tarayarak sürücü yazılımlarını yüklemeye başlar.Sonra root dosya sistemi ( yani / ) mount edilir (bağlanır) ve init programı başlatılarak sistem çalışır hale getirilir.Bu işlem yapılırken sistemin çalışma düzeyi yani runlevel ayarlanır.Gerçi günümüzde çoğu Linux sistem varsayılan olarak grafiksel arayüzle başlatılsa da diğer çalışma seviyelerinde açıldığı zaman o çalışma seviyesinde hangi hizmetleri verecekse ilgili servisler-programlar başlatılır.Kabaca sistem bu şekilde işler.Linux sistemlerde 7 farklı çalışma seviyesi vardır:

 

1:Hiç bir servisin çalışmadığı ve kapatma işlemlerinin başladığı seviye,

2:Tek kullanıcılı (single user) kullanıcı seviyesi. Ağ servisleri çalışmaz. Sistem bakımı için kullanılabilir.

3:Ağ desteği olmadan çok kullanıcılı çalışma seviyesi.,

4:Ağ destekli çok amaçlı çalışma seviyesi.,

5:Kullanılmaz. Fakat kullanıcı tarafından özel olarak tanımlanabilir.

6:Grafiksel kullanıcı ara yüzünün çalıştığı seviye. Günümüzün kişisel kullanım için olan Linux dağıtımlarının hemen hepsi varsayılan olarak bu çalışma seviyesinde başlatılır.

7:Sistemi yeniden başlatma (reboot) seviyesi.

 

Sistemimizi kapatmak, yeniden başlatmak için vs. bu çalışma seviyeleriyle ilgili komut kullanabiliriz.Örneğin init 0 komutuyla sistemi 0. level konumuna getirebiliriz.Bu levelde hiçbir servis-program çalışmadığından sistem kapanışa geçecektir.Yani konsolda init 0 komutunu kullandığımızda sistemimiz kapanacaktır.

 

 

Eğer sistemimizi 6. çalışma seviyesine geçirmek istiyorsak bu durumda init 6 komutunu kullanmalıyız.Bu çalışma seviyesinde sistem reboot olacaktır.Sistemi kapatmak için, yeniden başlatmak için başka komutlar da kullanabiliriz.Örneğin shutdown -h now komutuyla sistemimiz beklemeden kapanma işlemine geçecektir.Eğer hemen değil de belli bir süre sonra sistemin kapanmasını istiyorsak, örneğin 10 dk. sonra kapanması için shutdown -h now+10 komutunu kullanabiliriz.Sistemi kapatmak için kullanabileceğimiz bir komutumuz daha var.Konsoldan halt komutunu verdiğimizde sistem kapanmaya başlayacaktır.

Sistemi reboot etmek yani yeniden başlatmak için kullanabileceğimiz bir komut da reboot komutudur.Aynen init 6 komutunda olduğu gibi reboot komutunda da sistem yeniden başlatılacaktır.Burada bir hatırlatma yapmak istiyorum.Eğer shutdown komutunu parametresiz olarak kullanırsak sanki init 1 komutunu kullanmışız gibi sistem 1. çalışma seviyesine (single user mod) geçecektir.

Sonraki makalelerimizde görüşmek dileği ile.Hoşça Kalın!

Linux Dersleri - Açma-Kapatma-Reboot

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi