Merhabalar, bu makalemde sizlere terminal penceresinde birden fazla komut nasıl çalıştırılır onu anlatacağım.Konsolda birden fazla komutu da yan yana yazarak kullanma şansımız vardır. Bunun için ya iki adet & işaretini kullanacağız ya da iki komut arasına noktalı virgül koyacağız.Hemen küçük bir örnek yapalım.

 

kali linux install 2017.2, ubuntu terminal, kali tools, aziz ışık

 

Yukarıda, öncelikle ls komutu ile listeleme işlemi yaptık daha sonra da ikinci komut olarak listeleme işlemini daha ayrıntılı bir şekilde yaptık ( ls -l komutu ile ).

 

 

Başka bir örnek gösterelim;

 

kali linux kurulumu, ubuntu dersleri, hacker dersleri, siyahekran, kodkolik, aziz ışık

 

Görüldüğü gibi ilk önce ls komutu çalıştırılmış sonrasında ise /etc dizinine geçilmiştir.Son bir örnek vererek bu konuyu da bitirelim.

 

kali linux tutorials, kali, kali usb, hacker tutorials, aziz ışık, siyahekran, kodkolik

 

Yukarıdaki komutla şunu demiş olduk: Çalıştığım dizinin içeriğinin listesini, oluşturulan bilgi.txt listesine yaz, /etc dizininin içerik listesini de bilgi2.txt dosyası oluşturarak bu dosyanın içine yaz dedik.Dosyalarımıza bakalım şimdi, istediğimizi yapmış mı diye;

 

ubuntu dersleri, ubuntu, kali linux, aziz isik, hacker, terminal

 

Görüldüğü gibi istediğimiz dosyalar oluşturulmuş ve konsol çıktısı bu dosyaların içine yazılmış.Bir de || kullanımından bahsetmek istiyorum. Konsolda iki komut kullanırken komutlar arasına bu operatörü koyarsak, birinci komut başarısız olursa diğer komutu çalıştırmasını söylemiş oluruz. Örneğin ls- diye bir komut yok. Dolayısıyla bu komut çalıştırılmaz. Biz ls- || ls -l diye bir komut kullandığımızda birinci komut başarısız olacağından diğer komut çalıştırılacaktır.

Makalemizin sonuna gelmiş olduk, sonraki makalelerimizde görüşmek dileği ile, hoşça kalın!

Linux Dersleri - Çoklu Komut Kullanma

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi