Herkese merhabalar, bu makalemde sizlerle terminal penceresi üzerinde dizinler arasında gezme ve içeriğini listeleme komutlarını (cd ve ls) inceleyeceğiz.Buraya kadar sizlerle Linux üzerinde ısınma turları yapmıştık, soğumadan dosyalar arasında bir gezintiye çıkalım.

 

LS Komutu

 

LS komutu, listeleme işlemi için kullanılır.Terminal penceresini açalım ve ekrana ls komutunu girelim.Örnek ekran çıktımız aşağıdaki gibi olur;

 

linux cd ls, siyahekran, kodkolik, aziz ışık

 

Buradaki klasörler ve dosyalar HOME klasöründe bulunan klasörler ve dosyalardır.O yüzden terminal penceresine ls yazdığınız takdirde, en kök klasöre gidip oradaki klasör ve dosyaları listeleyecektir.Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz aşağıdaki komutu girmelisiniz.

 

linux tutorials, kalilinux 2017.1, aziz ışık, hacker

 

Şimdi bu dosya-klasörler açıkta olan, yani gizli olmayan dosyalardır, ancak gizli dosyaları da görmek isterseniz aşağıdaki komutu girmelisiniz.

 

linux tutorials, kalilinux, siyahekran.net

 

Terminalden değil de, klasörden gidip görmek isterseniz, klasör içerisindeyken ctrl + h tuşları ile gizli dosyaları görebilirsiniz.

Dosyalarınız çok fazla ise ve daha düzenli listeleme almak isterseniz, less ve more komutlarını kullanabilirsiniz.Bu komutlar, parçalı çıktı almamızı sağlar.Kullanımı aşağıdaki gibidir;

 

ls -la | less

ls -la | more

 

 

Enter tuşu ile satır satır, space tuşu ile sayfa sayfa listeleme yapacaktır.Bu bilgileri bir txt dosyasına kaydetmek isterseniz aşağıdaki komutu girmelisiniz;

 

ls -la > dosyabilgileri.txt

 

Ls komutunu ille de bulunduğumuz dizin içinde kullanmak zorunda değiliz.Aşağıdaki gibi bir kullanım yapılabilir;

 

ls -l /etc

veya

ls -l /etc | less

ls -l /etc | more

 

keydetmek için ise;

 

ls -l /etc > kayıtlar.txt

 

komutunu girmelisiniz.

 

CD Komutu

 

CD komutu ise dizine geçmeye yarayan komuttur.Nasıl ki Windows CMD ortamında cd komutu ile üst dizinlere doğru çıkıyorsak, burada da aynı durum söz konusudur.

 

linux komutları, linux cd ls, hacker, kalilinux

 

Yukarıda da cd / komutu ile en üst dizine gittik ve ls komutu ile dosya ve klasörleri listelemiş olduk.Nasıl ki Windows ortamında C:/ sürücüsü mevcut, burada da sürücü içerisine cd / komutu ile gidip listeleme işlemi yaptık.Klasörler arasında gezinme yapmak isterseniz, yine cd komutu ile gezinme yapabilirsiniz.

 

linux tutorials, kalilinux 2017.1, aziz ışık, siyahekran

 

Yukarıda usr klasörüne giriş yaptık ve ls komutu ile listeleme işlemi gerçekleştirdik.Windows cmd komutu gibi, üst dizinlere dönmek isterseniz eğer cd, en üste dönmek için ise cd ../ komutunu kullanmalısınız.Eğer iki dizin geri gitmek isterseniz, cd ../../ komutlarını kullanabilirsiniz.

 

PWD Komutu

 

Pwd komutu, o an hangi dizin üzerinde çalışma yapıyorsak bize o bilgileri verir.

 

linux cd ls komutları, kalilinux 2017.1, aziz ışık

 

Yukarıda pwd komutunu girdiğimizde /home/spy dizininde işlem yaptığımızı bize söylemektedir.

Makalemizin sonuna geldik, iyi çalışmalar dilerim!

Linux CD-LS Komutları

 

Bu Dersin Videosunu Aşağıdan İzleyebilirsiniz
Linux Dersleri - Linux CD-LS Komutları

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi