Herkese merhabalar arkadaşlar, bu makalemde sizlere VMware Workstation programının kurulunu anlatacağım.Öncelikle program ne işimize yarayacak, hemen ondan bahsedecek olursak;

 

VMware, Inc. sanallaştırma yazılımları üreten bir şirkettir. 1998'de kurulmuş olan şirket Palo Alto, Kaliforniya merkezlidir. Hisselerinin çoğunluğu EMC Corporation'a aittir. VMware'ın masaüstü yazılımı Microsoft Windows, Linux ve Mac OS X üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca kurumsal ürün olarak VMware ESX ve ESXi yazılımları "bare-metal", yani doğrudan donanımda çalışan hypervisoru vardır.

 

 

Yukarıdaki bilgiden de anlaşılacağı gibi, kısacası sanal işletim sistemleri kurmamıza olanak sağlayan bir plâtformdur.Birden fazla, dilediğiniz kadar işletim sistemi kurabilirsiniz.Örneğin; Windows işletim sistemini kullanıyorsunuz, bu programı kullanarak Linux, MAC vb.. işletim sistemlerini kullanabilirsiniz.

 

VMware Logo, VMware Kurulumu, Siyah Ekran

 

Aslında başka bir program daha var adı ise : Virtual Box ' tır.Ancak ben VMware programını kullanmanızı tercih ediyorum.Aslında alışkanlık meselesi, ben bu programa alıştım, diğerini de uzun yıllar kullandım ancak bu programı tercih ederim.Şimdi lafı fazla uzatmadan kuruluma geçelim.

 

 

VMware'ün orijinal sitesine gidiyoruz.Ya da buradaki linke tıklıyoruz.Karşımıza versiyon bilgileri gelmektedir, Windows ve Linux versiyonları mevcuttur.Siz Windows kullanıyorsanız ona göre indirmenizi yapmalısınız, yoksa Windows'a Linux tabanlı bir program kuramazsınız, bu kural Linux için de geçerlidir, exe uzantılı bir dosyayı Linux'da kuramazsınız.Programı indirdikten sonra ise aşağıdaki adımları uyguluyoruz;

 

VMware Install, VMware Kurulumu,Sanal Makine

 

Next diyoruz;

 

Sanal Makine Kurulumu, Siyah Ekran, VMware

 

Anlaşmayı kabul edip, NEXT diyoruz.

 

Siyah Ekran, VMware Kurulumu

 

Yukarıdaki resimde ise bize "Geliştirilmiş klavye özelliklerini de ister misiniz" diye bir öneride bulunuyor, bunun için 10MB bir alana gereksinim duyuyor.Dilerseniz işaretleyebilirsiniz.NEXT diyoruz.

 

VMware Kurulumu, HACKER Dersleri

 

Yukarıdaki resimde ise karşımıza; "yeni güncellemeler geldiğinde başlangıçta sizi uyarsın mı ve yardım seçeneği import(eklensin mi) edilsin mi" diye iki seçenek çıkıyor.Bu da sizin seçiminize kalmış bir şey.NEXT deyip ilerliyoruz.

 

VMware, Sanal Makine Kurulumu

 

Daha sonra ise "masaüstüne kısa yol eklensin mi" diye seçenek sunulmuş, seçenekleri değiştirmeden NEXT diyorum.

 

Sanal Makine, VMware Installing

 

Kur diyerek programın kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

 

VMware Dersleri, Hacker

 

Programın kurulumunun bitmesini bekliyoruz, bu bilgisayarınızın hızına göre tabi değişkenlik gösterebilir.

 

Siyah Ekran, VMWARE Workstation

 

Lisans kodunuz varsa girin yoksa Finish diyoruz ve programın kurulumunu böylece bitirmiş oluyoruz.

 

VMware Workstation

 

Programın arayüzü yukarıdaki resim gibidir.Böylece programın kurulumunu, hatasız bir şekilde bitirmiş olduk.Sonraki makalelerimizde görüşmek dileği ile.Hoşçakalın!

 

Bu Dersin Videosunu Aşağıdan İzleyebilirsiniz
VMware Sanal Makine Kurulumu

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi